Walentynkowe fakty, które prawdopodobnie Cię zaskoczą

Walentynkowe fakty, które prawdopodobnie Cię zaskoczą

Za najbardziej romantycznym dniem w roku kryje się bardzo ciekawa historia.

Kiedy 14 lutego wkoło, kochankowie i przyjaciele wymieniają się listami, czekoladkami, ciasteczkami na walentynki, biżuterią i innymi prezentami na cześć Walentynek. Podczas gdy to popularne święto stało się znane ze słodkich kartek i romantycznych pomysłów na kolację dla dwojga, historia Walentynek

jest tak naprawdę dość mroczna.

Jeśli zastanawiasz się nad początkami tego lutowego święta i jego przepełnionych słodyczami tradycji, koniecznie zapoznaj się z tymi walentynkowymi faktami, które oferują głębsze spojrzenie na to wielowiekowe święto. Dowiedz się o sercach do konwersacji, wyjątkowych tradycjach na całym świecie i pierwszej walentynkowej wiadomości, jaka kiedykolwiek została wysłana. Niezależnie od tego, czy spędzasz 14 lutego z ukochaną osobą, czy z przyjaciółmi (czy po prostu wykorzystujesz ten dzień jako pretekst do zjedzenia mnóstwa ciasteczek walentynkowych, czekoladek), przeczytaj kilka naprawdę interesujących faktów.

Święty Walenty nie był tylko jedną osobą

Być może już wiesz, że Walentynki zostały nazwane na cześć swojego patrona, św. Walentego - ale tak naprawdę istnieje pewne zamieszanie wokół tego, którego św. Według History.com, istnieje co najmniej dwóch mężczyzn o imieniu Walenty, którzy mogli zainspirować to święto, w tym jeden Walenty, który był księdzem w trzecim wieku w Rzymie. Jak głosi historia, ten Walenty przeciwstawił się zakazowi małżeństwa wydanemu przez cesarza Klaudiusza II (uważał, że rozprasza ono młodych żołnierzy), nielegalnie zawierając małżeństwa w duchu miłości, aż został złapany i skazany na śmierć.

Inna legenda sugeruje, że Walenty został zabity za próbę pomocy chrześcijanom uciec z więzienia w Rzymie. Faktycznie wysłał pierwszą "walentynkę" wiadomość sam podczas uwięzienia, pisząc list podpisany "Od Twojego Walentego."

Walentynki mają swoje korzenie w starożytnym pogańskim święcie

Choć niektórzy historycy uważają, że Walentynki upamiętniają śmierć św. Walentego 14 lutego, inni sądzą, że święto to ma swoje korzenie w pogańskim święcie płodności zwanym "Luperkaliami", które obchodzono 15 lutego w starożytnym Rzymie. Dzień luperkaliami, poświęcony Faunusowi, rzymskiemu bogu rolnictwa, oraz rzymskim założycielom Romulusowi i Remusowi, obchodzony był poprzez składanie ofiar ze zwierząt i bicie kobiet zwierzęcymi skórami, co według wierzeń miało sprzyjać płodności.

W 1300 roku, walentynki oficjalnie stały się świętem miłości

Pod koniec V wieku, rzymski papież Gelasius oficjalnie ogłosił datę 14 lutego "Dniem Świętego Walentego". Jednak dopiero w średniowieczu święto to zaczęło kojarzyć się z miłością i romansem. Tradycja ta wzięła swój początek z powszechnego we Francji i Anglii przekonania, że ptaki rozpoczynają okres godowy 14 lutego.

Kupidyn ma swoje korzenie w mitologii greckiej.

Kupidyn, to czarujący cherubinek, który pojawia się na kartkach walentynkowych, często przedstawiany z łukiem i strzałami. Jak to się stało, że Kupidyn stał się powszechnym symbolem Walentynek? Jak podaje Time, postać Kupidyna można odnaleźć już w 700 r. p.n.e., kiedy to grecki bóg miłości o imieniu Eros był przystojnym, nieśmiertelnym mężczyzną, który posiadał zastraszającą moc rozkochiwania w sobie ludzi. Dopiero w IV wieku p.n.e. rzymianie przekształcili Erosa w postać małego, uroczego chłopca z łukiem i strzałami, nadając mu imię Kupidyn. Na przełomie XIX i XX wieku Kupidyn stał się związany z Walentynkami ze względu na jego miłosne moce dopasowywania osób.

Pierwsza walentynka została wysłana w XV wieku.

Najstarszy zapis walentynki został wysłany, według History.com, był wierszem napisanym przez francuskiego średniowiecznego księcia o imieniu Charles do swojej żony w 1415 roku. Karol napisał tę słodką notatkę do swojej kochanki, gdy był uwięziony w Tower of London w wieku zaledwie 21 lat. Jeden z wersów wiersza "Jestem już chory z miłości, Mój bardzo delikatny Walenty”.

W latach 40. XIX wieku pojawiły się pierwsze walentynki produkowane masowo.

Ludzie zaczęli wymieniać się kartkami i odręcznie pisanymi listami zarówno do kochanków, jak i przyjaciół w XVII wieku, ale to w latach 40. XIX wieku pierwsze kartki walentynkowe były masowo produkowane w USA, sprzedawane przez Esther A. Howland. Znana jako "Matka amerykańskiego dnia św. Walentego," Howland jest utożsamiana z  komercjalizacją kart walentynkowych w Ameryce. Jest pamiętana że wyszukane, sprytne karty wykonane z koronki i wstążki.

Tradycja dawania walentynkowych kwiatów sięga XVII wieku.

Dawanie czerwonych róż może być dziś oczywistym romantycznym gestem, ale dopiero pod koniec XVII wieku dawanie kwiatów stało się popularnym zwyczajem. W rzeczywistości, praktyka ta sięga czasów, gdy król Szwecji Karol II nauczył się "języka kwiatów", który łączy różne kwiaty z konkretnymi znaczeniami, podczas podróży do Persji, a następnie wprowadził tę tradycję do Europy. Akt dawania kwiatów stał się popularnym trendem w epoce wiktoriańskiej - w tym w Walentynki - z czerwonymi różami symbolizującymi głęboką miłość.

Amerykanie wydali na miłość 20 mld dolarów w 2019 roku

Amerykanie wydali ponad 20 miliardów dolarów na walentynkowe prezenty w 2019 roku w tym 2,4 miliarda dolarów na same słodycze! Wydatki średnio wyniosły około 196 dolarów na Walentynki, przy czym mężczyźni wydali około 291 dolarów w porównaniu do kobiet wydających 106 dolarów.

Amerykanie wysyłali 145 milionów kartek walentynkowych każdego roku

Według Hallmark, aż 145 milionów kartek walentynkowych jest wysyłanych i dawanych każdego 14 lutego (i to nawet nie wliczając tych wszystkich dziecięcych walentynek, robionych ręcznie, wymienianych w klasach!). To sprawia, że Walentynki są drugim największym świętem wymiany kartek okolicznościowych, zaraz po Bożym Narodzeniu. W 1913 roku firma Hallmark Cards wyprodukowała swoją pierwszą kartkę walentynkową.

Walentynkowy prezent, na który ludzie wydają najwięcej, to biżuteria.

Cukierki i kwiaty mogą być jednymi z najczęstszych prezentów na Walentynki, ale kategoria, na którą zazwyczaj wydajemy najwięcej na 14 lutego jest biżuteria. Popularne w Walentynki jest też wieczór na mieście, odzież, słodycze oraz kwiaty.

Pierwsze pudełko czekoladek w kształcie serca zostało wprowadzone w 1861 roku

Został stworzony przez Richarda Cadbury'ego, syna założyciela Cadbury Johna Cadbury'ego, który zaczął pakować czekoladki w fantazyjne pudełka, aby zwiększyć sprzedaż. Wprowadził on pierwsze pudełko czekoladek w kształcie serca na Walentynki w 1861 roku, a dziś każdego roku sprzedaje się ponad 36 milionów pudełek czekoladek w kształcie serca. To ponad 25 milionów kilogramów czekolady!

Walentynki są obchodzone w różny sposób na całym świecie.

Wiele krajów Ameryki Łacińskiej zna to święto jako el día de los enamorados (dzień zakochanych) lub día del amor y la amistad (dzień miłości i przyjaźni). Chociaż pary wymieniają się w tym dniu kwiatami i czekoladą, święto to skupia się również na okazywaniu wdzięczności przyjaciołom!

W Japonii zwyczajem jest, że tylko kobiety dają słodycze mężczyznom w ich życiu, a jakość czekolady wskazuje na ich prawdziwe uczucia. W dniu 14 marca, dokładnie miesiąc później, mężczyźni odwdzięczają się za przysługę, świętując coraz bardziej popularny "Biały Dzień".

"XOXO" nie zawsze oznaczało uściski i pocałunki.

"XOXO" to popularny podpis o tej porze roku. Początki podpisu wywodzą się jednak ze średniowiecza. The Washington Post donosi, że w tamtych czasach "X" symbolizował chrześcijański krzyż, a listy kończyły się znakiem krzyża i pocałunkiem, co miało symbolizować przysięgę. Ponieważ gest ten stał się bardziej popularny w literaturze, listach zaczął oznaczać, że coś zostało "zapieczętowane pocałunkiem".

Istnieje oficjalna walentynkowa alternatywa dla singli

Międzynarodowy Dzień Samotnych to święto dla samotnych ludzi obchodzone 1. Lutego, w tym samym dniu co Walentynki. Święto to nie jest anty-walentynkowym wydarzeniem, ale raczej momentem na świętowanie miłości własnej i związków platonicznych. Międzynarodowy Dzień Samotnych (International Quirkyalone Day) jest obchodzony na całym świecie od 2003 roku.

William Shakespeare zainspirował tradycję.

Pisanie "listów do Julii" stało się walentynkową tradycją dla wielu, a nawet zainspirowało film "Listy do Julii" z 2010 roku. W okolicach Walentynek do Werony we Włoszech wysyłane są tysiące listów zaadresowanych do postaci Romea i Julii - Julii Capulet. Te miłosne listy do Julii są wypełnione emocjami, pasją, a w wielu przypadkach złamanym sercem. Wolontariusze, zwani sekretarzami Julii, czytają każdy list, piszą odpowiedź i wybierają zwycięzcę nagrody "Cara Giulietta" (co tłumaczy się jako "Droga Julio"). Zwycięzca otrzyma możliwość odwiedzenia domu Julii w Weronie i wzięcia udziału w specjalnej ceremonii.